Eğitim Yazıları

TEOG'DA BAŞARI İÇİN KENDİNİZE GÜVENİN!

TEOG süreci, ergenlik dönemindeki çocuklar için önemli bir stres kaynağı. Öğrencilerin yaşadığı kaygıyı hafifletmek, en az çocukları kadar endişelenen anne babalara düşüyor.

TEOG süreci, ergenlik dönemindeki çocuklar için önemli bir stres kaynağı. Öğrencilerin yaşadığı kaygıyı hafifletmek, en az çocukları kadar endişelenen anne babalara düşüyor.

ERA Okulları PDR Bölüm Koordinatörü Aslı Kanizi sınav öncesi ebeveynlere kaygıyı azaltacak önerilerde bulundu.

TEOG sınavlarına hazırlanan öğrenciler, ergenlik döneminde olduklarından dikkatleri her an dağılmaya müsait. Sınav kaygısı da buna eklendiğinde, çocukların motivasyonu ve dikkat seviyesi aşağılara iniyor. ERA Okulları’ndan uzman psikolog Kanizi, sınavlar öncesinde ebeveynlerin tutumlarını değerlendirirken “Bu dönemde anne babalara önemli bir görev düşüyor; çocukları sakinleştirip kaygı seviyelerini azaltmak. Veliler, sınavların hayatın bir parçası olduğunu önce kendileri algılayıp çocuklarına da bunu anlatmalılar. Sınav günü yaklaşırken çocuğun etrafından konsantrasyon bozacak uyaranları uzaklaştırmak, huzurlu bir aile ve sakin bir çalışma ortamı sağlamak çok önemlidir” diyor.

Anne Babalar Da Gereksiz Kaygılardan Uzaklaşmalı

 “Evde huzurlu bir atmosfer oluştururken ebeveynlerin çocuklarına çok fazla kendi beklentilerinden bahsetmemeleri gerekir. Bunun yerine ortak beklentiler üzerinde buluşmak daha az kaygıya neden olacaktır. Unutmamak gerekir ki çocuk için iyi bir gelecek, ancak velilerin ve çocuğun kuracağı ortak temeller üzerinde şekillenebilir. Ders çalışırken çocuğun her ders için ilgisi ve isteği aynı olmayabilir. Ders çalışma saatleri açısından öğrencinin matematiğe ayırdığı zaman ile türkçeye ayırdığı ders vakti değişebilir. Veliler, böyle konular için gereksiz şekilde kaygılanabiliyorlar. Oysa her öğrencinin zihni farklı şekilde çalışmaktadır. Anne babalar gerekiz kaygılardan uzaklaşıp, çocuklarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda motive etmeliler. Ders çalışma programlarını oluştururken de çocuğun ihtiyaçlarına ve yeteneklerine uygun planlar yapılmalı.

Çocukların motivasyonlarını bozan noktalardan biri de kıyaslamalardır. Başarı ve başarısızlıkların diğerleriyle karşılaştırılması, öğrencinin daha fazla gerilmesine neden olur. Ailelerin TEOG süreci hakkında yaptıkları yorumlar, ev ortamında sınavların doğrularını ve yanlışlarını sorgulamaları öğrencileri olumsuz etkileyen bir başka faktördür”.

Sevgi ve Güven, Stresi Azaltır

Sınavdan önceki dönemde, anne babalar çocuklarını zihinsel olarak sınava hazırlamalılar. Olabilecek pozitif ve negatif sonuçları konuşmak, çocuğu psikolojik olarak rahatlatır. Ailelerin çocuklarına verdiği sevgi ve güven, sınav kaygısını azaltacak en büyük destektir. Bu dönemde ailelerin yaptığı en büyük hata, çocuğa sevgiyi koşullu sunmaktır. Çocukların başarıları küçük armağanlarla motive edilebilir ancak sınav karşılığı büyük hediyeler vaat etmek, çocuğunuzla aranızdaki sevgiye değer biçmek anlamına gelecektir.

Son Gün Dinlenmeye Ayrılmalı

Sınavdan önceki hafta, çocuğunuzu yoracak faaliyetlerden kaçının.

Uyku düzeninin bozulmasını önlemek için her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmasına dikkat edin.

Çocuğunuzun son gün çalışmayı bırakmasını sağlayın.

Sınav stresi, son 24 saatte en üst seviyeye çıkar. Çocuğun zihnini sınavdan uzaklaştırması için sakin ve dinlendirici bir gün planlayın.

Evde sevginizi hissettirebileceğiniz, kaliteli vakit geçirebileceğiniz huzurlu bir aile ortamı sağlamak, çocuğun özgüveni ve destek açısından yararlı olacaktır.

Çocuğunuzun bireysel ihtiyaçlarını konuşarak öğrenin. Örneğin odasında kendi başına dinlenmek ya da evde neşeli bir film izlemek isteyebilir.

Gerginlik en çok mideye yansır. Sınav yaklaşırken sağlığını bozabilecek besinlerden uzak durmasına özen gösterin.

Evde çocuğunuzu kaygılandıracak şekilde sürekli TEOG hakkında konuşmayın.

Sınav sabahı ailece yapılacak güzel bir kahvaltıyla enerji depolamasına yardım edin.

egitimajansi.com

 

 

TEOG SINAVI ÖNEMLİ AMA HAYAT DAHA DA ÖNEMLİ!

 

İkinci dönem TEOG sınavı 27-28 Nisan 2016'da yapılacak. Motto şu olmalı: Sınav önemli ama hayat daha da önemli!

TEOG sınavına hazırlanan milyonlarca öğrenci ve aileleri ikinci dönem TEOG sınav stresini yaşıyor. Başarılı bir sınav geçirmenin edinilen bilgilerin yanı sıra; hem ruhsal hem de bedensel olarak da hazır olmaktan geçtiğine değinen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Uzmanları aileler ve öğrenciler için kritik bilgiler veriyor.

İkinci dönem TEOG sınavı 27-28 Nisan 2016′da yapılacak. Motto şu olmalı: Sınav önemli ama hayat daha da önemli!

İLKOKULDA VERİLEN EV ÖDEVİ YARARDAN ÇOK ZARAR GETİRİYOR!

Duke Üniversitesi’nde yapılan bir metaanalizde (yani bir konuyla ilgili tüm önemli araştırmaları araştıran araştırma), ev ödeviyle ilgili toplam 180 araştırmanın sonucu incelenmiş. Sonuç ilginç: İlkokulda ödevin faydasına dair bir kanıt bulunamamış! Aksine, ilkokulda ev ödevi, çocukların okula karşı tutumunu olumsuz etkiliyor. Çocuk ve aile arasındaki ilişkiyi de zedeleyebiliyor.

İyi bir uyku, aile ilişkileri, aktif oyun çocuklarda dengeli ve sağlıklı bir gelişim için önemli. Ayrıca çocuğun hafızası, odaklanması, davranışları üzerinde de olumlu etkileri var. Amaç çocuklara sorumluluk kazandırmaksa bunun başka yolları da var. Araştırmacılar dersler derste öğrenilsin, okul sonrası zaman bu tarz faaliyetlere ve dinlenmeye ayrılsın diyor ve yetkilileri ilkokulda ev ödevini yasaklamaya davet ediyor.

Araştırmanın tam İngilizce metni için:

http://www.salon.com/2016/03/05/homework_is_wrecking_our_kids_the_research_is_clear_lets_ban_elementary_homework/

 

 

GENÇLER SADECE SINAVLARA HAZIRLANIYOR

Hürriyet Gazetesinden Nuran ÇAKMAKÇI’nın Prof. Dr. Ziya Selçuk’la yaptığı söyleşi:

Psikolojik Danışma ve Rehberlik eğitimi alan; ilk, orta, lise ve yükseköğretim düzeyinde birçok kurumun kuruluşunda görev alan Prof. Dr. Ziya Selçuk’un asıl uzmanlık alanı dünya okul sistemleri.

2003-2006 arasında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yapan Prof. Dr. Selçuk’un rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, gelişim, öğrenme ve mizaç konularında çok sayıda kitabı bulunuyor. Özel Maya Okulları’nın da kurucusu olan Prof. Dr. Selçuk, yaklaşık 20 yıl Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Halen kuruluşunda katkı sağladığı TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcılığı görevinde. Prof. Dr. Selçuk ile gençlerin hayata hazırlanmasını konuştuk:

Günümüz gençliği hayata nasıl hazırlanmalı?

Çocuklara kitap okumayı sevdirmenin püf noktaları

Çocuğunuzun arası kitaplarla iyi değil mi? Görselliğin yükselişte olduğu bu çağda kitapları sevdirmek biraz zor olabilir. Ancak ABD’li eğitim platformu Edutopia bunu başarmak için ailelere ve öğretmenlere öneriler sunuyor. Sesli kitap okumak, güzel bir kütüphane ve rahat bir ortam bunlardan sadece birkaçı. Fazlasını merak ediyorsanız, işte tavsiyeler.

Hürriyet'te çıkan yazıyı okumak için tıklayın.

Tarım Mah. Perge Bulvarı no:51

 
+90 0242 3167778
 
TARIM MAH. PERGE BULVARI NO:51